Гремерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гремерсдорф
Гремерсдорф
Гремерсдорф
Гремерсдорф
Грб на Гремерсдорф
Гремерсдорф во рамките на Германија
Гремерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Олденбург-Ланд
Градоначалник Клаус Клинкхамер (ДХС)
Основни податоци
Површина 45,78 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.512 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23758
Повик. бр. 04361
Портал www.amt-oldenburg-
land.de
Местоположба на Гремерсдорф во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°19′59″N 10°56′4″E / 54.33306° СГШ; 10.93444° ИГД / 54.33306; 10.93444Координати: 54°19′59″N 10°56′4″E / 54.33306° СГШ; 10.93444° ИГД / 54.33306; 10.93444

Гремерсдорф (германски: Gremersdorf) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)