Лензан

Координати: 54°6′26″N 10°48′57″E / 54.10722° СГШ; 10.81583° ИГД / 54.10722; 10.81583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лензан
Црква во Лензан
Црква во Лензан
Црква во Лензан
Грб на Лензан
Лензан во рамките на Германија
Лензан
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Лензан
Градоначалник Клаус Винтер (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,7 км2
Надм. височина 17 м
Население 4.977 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 180 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23738
Повик. бр. 04361, 04363
Портал www.lensahn.de
Местоположба на Лензан во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°6′26″N 10°48′57″E / 54.10722° СГШ; 10.81583° ИГД / 54.10722; 10.81583

Лензан (германски: Lensahn) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 9 километри јужно од Олденбург во Холштајн и 40 километри североисточно од Либек. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]