Шарбојц

Координати: 54°01′17″N 10°44′44″E / 54.02139° СГШ; 10.74556° ИГД / 54.02139; 10.74556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шарбојц
Корпи на плажа во Шарбојц
Корпи на плажа во Шарбојц
Корпи на плажа во Шарбојц
Грб на Шарбојц
Шарбојц во рамките на Германија
Шарбојц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месни единици 10
Градоначалник Фолкер Оверин (независен)
Основни податоци
Површина 51,78 км2
Надм. височина 12 м
Население 11.552 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 223 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23629, 23683, 23684
Повик. бр. 04503, 04524, 04563
Портал www.gemeinde-
scharbeutz.de
Местоположба на Шарбојц во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°01′17″N 10°44′44″E / 54.02139° СГШ; 10.74556° ИГД / 54.02139; 10.74556

Шарбојц (германски: Scharbeutz) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа во Либечкиот Залив (Балтичко Море), околу 20 километри северно од Либек и 15 километри југоисточно од Ојтин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]