Манхаген

Координати: 54°12′N 10°55′E / 54.200° СГШ; 10.917° ИГД / 54.200; 10.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манхаген
Мелница во Манхаген
Мелница во Манхаген
Мелница во Манхаген
Грб на Манхаген
Манхаген во рамките на Германија
Манхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Лензан
Градоначалник Андреас Крегер
Основни податоци
Површина 9,63 км2
Надм. височина 25 м
Население 375 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23738
Повик. бр. 04363
Портал www.lensahn.de
Местоположба на Манхаген во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°12′N 10°55′E / 54.200° СГШ; 10.917° ИГД / 54.200; 10.917

Манхаген (германски: Manhagen) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)