Рипсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рипсдорф
Штала и стара ковачница
Штала и стара ковачница
Штала и стара ковачница
Грб на Рипсдорф
Рипсдорф во рамките на Германија
Рипсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Лензан
Градоначалник Хајнрих Дувенбек
Основни податоци
Површина 25,81 км2
Надм. височина 9 м
Население 907 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23738
Повик. бр. 04363, 04364, 04366
Портал www.lensahn.de
Местоположба на Рипсдорф во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°13′N 10°58′E / 54.217° СГШ; 10.967° ИГД / 54.217; 10.967Координати: 54°13′N 10°58′E / 54.217° СГШ; 10.967° ИГД / 54.217; 10.967

Рипсдорф (германски: Riepsdorf) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)