Бешендорф

Координати: 54°10′57″N 10°52′44″E / 54.18250° СГШ; 10.87889° ИГД / 54.18250; 10.87889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бешендорф
Грб на Бешендорф
Бешендорф во рамките на Германија
Бешендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Лензан
Градоначалник Дирк Литје
Основни податоци
Површина 8,54 км2
Надм. височина 25 м
Население 528 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23738
Повик. бр. 04564
Портал www.lensahn.de
Местоположба на Бешендорф во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°10′57″N 10°52′44″E / 54.18250° СГШ; 10.87889° ИГД / 54.18250; 10.87889

Бешендорф (германски: Beschendorf) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)