Ратекау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ратекау
Црква Св. Вицелин во Ратекау
Црква Св. Вицелин во Ратекау
Грб на Ратекау
Ратекау is located in Германија
Ратекау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Томас Келер (независен)
Основни податоци
Површина 59,6 км2
Надм. височина 20 м
Население 15.093 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 253 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23626
Повик. бр. 04504 (Зерец: 0451)
Портал www.ratekau.de
Местоположба на Ратекау во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 53°57′N 10°44′E / 53.950° СГШ; 10.733° ИГД / 53.950; 10.733Координати: 53°57′N 10°44′E / 53.950° СГШ; 10.733° ИГД / 53.950; 10.733

Ратекау (германски: Ratekau) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 10 километри североисточно од Либек.

Ратекау е местото каде Блихер се предал по Либечката битка во 1806 година.

Селото е најмногу познато по неговата добро зачувана камена црква Св. Вицелин од 1156 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]