Шасхаген

Координати: 54°7′N 10°52′E / 54.117° СГШ; 10.867° ИГД / 54.117; 10.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шасхаген
Станбена зграда во Шасхаген
Станбена зграда во Шасхаген
Станбена зграда во Шасхаген
Грб на Шасхаген
Шасхаген во рамките на Германија
Шасхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Источен Холштајн-Центар
Градоначалник Ернст-Август Витрок
Основни податоци
Површина 41,46 км2
Надм. височина 41 м
Население 2.083 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23730
Повик. бр. 04564, 04561, 04562
Портал www.amt-ostholstein-
mitte.de
Местоположба на Шасхаген во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°7′N 10°52′E / 54.117° СГШ; 10.867° ИГД / 54.117; 10.867

Шасхаген (германски: Schashagen) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)