Бад Швартау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бад Швартау
Суд во Бад Швартау
Суд во Бад Швартау
Грб на Бад Швартау
Бад Швартау is located in Германија
Бад Швартау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Герд Шуберт (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,39 км2
Надм. височина 8 м
Население 20.240 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23611
Повик. бр. 0451
Портал www.bad-schwartau.de
Местоположба на градот Бад Швартау во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 53°55′10″N 10°41′51″E / 53.91944° СГШ; 10.69750° ИГД / 53.91944; 10.69750Координати: 53°55′10″N 10°41′51″E / 53.91944° СГШ; 10.69750° ИГД / 53.91944; 10.69750

Бад Швартау (германски: Bad Schwartau) — град во округот Источен Холштајн, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на реката Траве и потокот Швартау (од каде градот го добил името), околу 5 километри северно од Либек. Бад Швартау е бања, добро позната по нејзиниот јодски солени води.

Градот добил градски права во 1912 година, а претставката „Бад“ (бања) го добил наредната година.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Бад Швартау е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. Партнерство

Надворешни врски[уреди | уреди извор]