Гросенброде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросенброде
Административна зграда во Гросенброде
Административна зграда во Гросенброде
Административна зграда во Гросенброде
Грб на Гросенброде
Гросенброде во рамките на Германија
Гросенброде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Олденбург-Ланд
Градоначалник Клаус Рајзе (Граѓаните за Гросенброде)
Основни податоци
Површина 20,98 км2
Надм. височина 16 м
Население 2.196 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23775
Повик. бр. 04367
Портал www.amt-oldenburg-
land.de
Местоположба на Гросенброде во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°22′12″N 11°5′6″E / 54.37000° СГШ; 11.08500° ИГД / 54.37000; 11.08500Координати: 54°22′12″N 11°5′6″E / 54.37000° СГШ; 11.08500° ИГД / 54.37000; 11.08500

Гросенброде (германски: Großenbrode) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)