Прејди на содржината

Маленте

Координати: 54°10′N 10°33′E / 54.167° СГШ; 10.550° ИГД / 54.167; 10.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Маленте
Црква Марија Магдалена во Маленте
Црква Марија Магдалена во Маленте
Црква Марија Магдалена во Маленте
Грб на Маленте
Маленте во рамките на Германија
Маленте
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месни единици 12
Градоначалник Михаел Кох (ДХС)
Основни податоци
Површина 69,06 км2
Надм. височина 32 м
Население 10.895 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 158 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23714
Повик. бр. 04523
Портал www.malente.de
Местоположба на Маленте во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°10′N 10°33′E / 54.167° СГШ; 10.550° ИГД / 54.167; 10.550

Маленте (германски: Malente) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на 5 километри северозападно од Ојтин и 35 километри северно од Либек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]