Гремиц

Координати: 54°09′13″N 10°57′27″E / 54.15361° СГШ; 10.95750° ИГД / 54.15361; 10.95750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гремиц
Црквата Св. Никола во Гремиц
Црквата Св. Никола во Гремиц
Црквата Св. Никола во Гремиц
Грб на Гремиц
Гремиц во рамките на Германија
Гремиц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Марк Бурмајстер (независен)
Основни податоци
Површина 51,08 км2
Надм. височина 14 м
Население 7.180 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 141 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23743
Повик. бр. 04562
Портал www.groemitz.eu
Местоположба на Гремиц во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°09′13″N 10°57′27″E / 54.15361° СГШ; 10.95750° ИГД / 54.15361; 10.95750

Гремиц (германски: Grömitz) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на полуостровот Вагрија на северозападната страна на Либечкиот Залив, околу 35 километри североисточно од Либек и 23 километри источно од Ојтин.

Гремиц се наоѓа на брегот на Балтичкото Море. Од 1813 година е прогласен за приморско одморалиште и со тоа е едно од најстарите на Балтичкото Море. Освен црквата Св. Никола од XII век, не се наоѓаат други зачувани градби.

Името на општината има словенско потекло „гром“.

Поглед на Гремиц од крајбрежната патека

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]