Штокелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штокелсдорф
Црква во Штокелсдорф
Црква во Штокелсдорф
Црква во Штокелсдорф
Грб на Штокелсдорф
Штокелсдорф во рамките на Германија
Штокелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Бригите Ралф-Берман
Основни податоци
Површина 56,7 км2
Надм. височина 18 м
Население 16.982 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 300 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23612, 23617
Повик. бр. 0451
Портал www.stockelsdorf.de
Местоположба на Штокелсдорф во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 53°53′N 10°39′E / 53.883° СГШ; 10.650° ИГД / 53.883; 10.650Координати: 53°53′N 10°39′E / 53.883° СГШ; 10.650° ИГД / 53.883; 10.650

Штокелсдорф (германски: Stockelsdorf) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа непосредно на северната граница со Либек. Гледано според бројот на жители, Штокелсдорф е зад Хенштет-Улцбург, втора најголема општина во Шлезвиг-Холштајн без градски права.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]