Тритау (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тритау (германски: Trittau) — општинска заедница во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Тритау.

Грб на Тритау

Општинската заедница се состои од следниве општини:

  1. Гранде
  2. Гренволд
  3. Гросензе
  4. Хамфелде
  5. Хоенфелде
  6. Кетел
  7. Литјензе
  8. Раусдорф
  9. Тритау
  10. Вицхафе

Координати: 53°37′01″ N; 10°24′00″ E / 53.617° СГШ; 10.400° ИГД / 53.617; 10.400