Видингхарде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видингарде (нацртано со жолта боја во центарот на картата) на карта од 1659 година Атлас Мајор
Видингарде (нацртано со жолта боја во центарот на картата) на карта од 1659 година Атлас Мајор

Видингхарде (германски: Wiedingharde; видингхардски: Wiringhiird) — поранешна општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓала на брегот на Северното Море и на границата со Данска. Нејзиното седиште било во Нојкирхен. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Кархарде, Зидерлигум и Бекингхарде и општините Нибил и Лек за да ја создадат општинската заедница Зидтондерн.

Општинската заедница Видингхарде се состоела од следниве општини:

  1. Авентофт
  2. Емелсбил-Хорсбил
  3. Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког
  4. Кланксбил
  5. Нојкирхен
  6. Роденес

Координати: 54°52′N 8°41′E / 54.867° СГШ; 8.683° ИГД / 54.867; 8.683