Прејди на содржината

Емил Нолде

Од Википедија — слободната енциклопедија
автограмот на Емил Нолде
Податотека:Nolde1907-KopfmitPfeife.jpg
Глава со цевка (автопортрет), 1907, литографија
Податотека:EmilNolde-Blumengarten(ohne+Figur)1908.jpg
Цветна градина (без слика) (Blumengarten, ohne Figur), 1908, масло на платно
Податотека:Emil Nolde, 1915, Die Grablegung (Begravelsen, The Burial), oil on canvas, 87 x 117 cm, Stiftung Nolde, Seebüll.jpg
Погреб (Die Grablegung), 1915, масло на платно, 87 x 117 см, Стифтунг Нолде, Себул, Насјоналмусе, Национален музеј на уметност, архитектура и дизајн, Норвешка

Емил Нолде (роден е Емил Хансен, 7 август 1867 - 13 април 1956) е германски-дански сликар и печатник. Тој бил еден од првите експресионисти, член на Die Brücke, и бил еден од првите сликари за сликање нафта и акварели во почетокот на 20 век за да ја истражи бојата. Тој е познат по неговата изработка и експресивен избор на бои. Златни жолти и длабоки црви често се појавуваат во неговата работа, давајќи прозрачен квалитет за инаку мрачни тонови. Неговите акварели вклучуваат живописни, задуени бура-scapes и брилијантни флорали.

Интензивната преокупација на Нолде со предметот на цвеќето го одразува неговиот интерес за уметноста на Винсент ван Гог.

Големи дела

[уреди | уреди извор]

Делото на Нолде е изложено во главните музеи ширум светот, меѓу кои портрет на млада жена и дете, портрет на маж (околу 1926) и портрет на млада девојка (1913-1914) во музејот Ермитаж, Санкт Петербург, Русија; и пророкот (1921) и младиот пар (1913) во Музејот на современа уметност, Њујорк. Неговиот најважен печат, Пророкот (1912), е икона на уметноста од 20 век.

Меѓу неговите најважни масла се Лезенде јуниџ Фрау (1906), Блуменгартен (Оне Фигур) (1908) и Блумен и Вулкен (1933).[1]

Делото на Емил Нолд станало фокус на обновеното внимание по сликата насловена како Blumengarten (Utenwarf) [2] од 1917 година, која сега се наоѓаше во уметнички музеј Модерна музеј, Стокхолм, Шведска и е проценета на 4.000.000 американски долари. ограбуван од Ото Натан, германски еврејски бегалец, чии наследници, вклучувајќи го и преживеаниот Холокауст, бараат негово враќање. Шведската влада одлучила во 2007 година дека музејот мора да се спогоди со наследниците.[3] Отто бил принуден да ја напушти Германија пред Втората светска војна и заминал за Амстердам кон крајот на 1938 или почетокот на 1939 година. Сликата му била продадена на шведскиот музеј на аукција во Швајцарија, каде што повторно се појавила во 1967 година.[4] Други важни дела:

 • Lesende junge frau, 1906, масло на платно, Кунстал Кил
 • Блуменгартен (Оне Фигур), 1908, масло на платно, купувач на Сотби 8 февруари 2012
 • Anna Wieds Garten, 1907, масло на платно, приватна колекција
 • Steigende Wolken, 1927, масло на платно, Карл-Ернст-Остхаус-музеј, Хаген
 • Grosse Sonnenblumen, 1928, масло на платно, Метрополитен музеј на уметноста, Њујорк
 • Блумен и Вулкен, 1933, масло на платно, Музеј Спренгел, Хановер

Во последниве години, сликите на Нолде постигнаа цена од неколку милиони американски долари, на аукции спроведени од водечките меѓународни аукциски куќи. На 8 февруари 2012 година, Блуменгартен (Оне Фигур) беше продаден од Сотби во Лондон за износ од 3.272.673 УСД.[5]

Белешки
 1. Labedzki, Annette. "Emil Nolde - The German Expressionist Master of Darkness". Ezine Articles.
 2. Painting and Press Release Архивирано на 20 март 2012 г. in Art Knowledge News
 3. Savage, James. "Stockholm museum in row over Nazi loot". The Local, 1 February 2008.
 4. Hickley, Catherine. "Nazi Victim's Heirs Lose Patience With Sweden on Art (Update1)". Bloomberg L.P., 29 January 2008.
 5. Art Daily "Sotheby's London Impressionist & Modern art evening sale totals $125,504,018"

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]