Крумвиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крумвиш
Мост во близина на Крумвиш
Мост во близина на Крумвиш
Грб на Крумвиш
Крумвиш is located in Германија
Крумвиш
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Ахтервер
Градоначалник Реџина Клајн
Основни податоци
Површина 13,91 км2
Надм. височина 29 м
Население 674 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24796
Повик. бр. 04334
Портал www.amtachterwehr.de
Местоположба на Крумвиш во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°20′0″N 9°54′0″E / 54.33333° СГШ; 9.90000° ИГД / 54.33333; 9.90000Координати: 54°20′0″N 9°54′0″E / 54.33333° СГШ; 9.90000° ИГД / 54.33333; 9.90000

Крумвиш (германски: Krummwisch) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)