Мецен (Рендсбург-Екернферде)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мецен
Грб на Мецен
Мецен (Рендсбург-Екернферде) во рамките на Германија
Мецен (Рендсбург-Екернферде)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Хајнрих Беднарц
Основни податоци
Површина 8,76 км2
Надм. височина 53 м
Население 351 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04877
Портал www.amt-mittelholstein.de
Местоположба на Мецен во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°3′N 9°42′E / 54.050° СГШ; 9.700° ИГД / 54.050; 9.700Координати: 54°3′N 9°42′E / 54.050° СГШ; 9.700° ИГД / 54.050; 9.700

Мецен (германски: Meezen) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)