Прејди на содржината

Виндеби

Координати: 54°28′N 9°49′E / 54.467° СГШ; 9.817° ИГД / 54.467; 9.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виндеби
Виндеби
Виндеби
Виндеби
Грб на Виндеби
Виндеби во рамките на Германија
Виндеби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Клаус-Дитер Кашке
Основни податоци
Површина 14,77 км2
Надм. височина 10 м
Население 1.008 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24340
Повик. бр. 04351
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Виндеби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°28′N 9°49′E / 54.467° СГШ; 9.817° ИГД / 54.467; 9.817

Виндеби (германски: Windeby; дански: Vindeby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 2 километри западно од Екернферде.

Општината претставувала административно седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)