Ресдорф (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ресдорф
Мост во Ресдорф
Мост во Ресдорф
Грб на Ресдорф
Ресдорф (Холштајн) is located in Германија
Ресдорф (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Бернд Јамрат
Основни податоци
Површина 3,07 км2
Надм. височина 24 м
Население 162 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24241
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Ресдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°11′N 10°3′E / 54.183° СГШ; 10.050° ИГД / 54.183; 10.050Координати: 54°11′N 10°3′E / 54.183° СГШ; 10.050° ИГД / 54.183; 10.050

Ресдорф (германски: Reesdorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)