Литјенвештет

Координати: 54°8′0″N 9°29′0″E / 54.13333° СГШ; 9.48333° ИГД / 54.13333; 9.48333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Литјенвештет
Литјенвештет во рамките на Германија
Литјенвештет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Бјерн Баш
Основни податоци
Површина 22,31 км2
Надм. височина 16 м
Население 538 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25585
Повик. бр. 04872
Портал www.luetjenwestedt.de
Местоположба на Литјенвештет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°8′0″N 9°29′0″E / 54.13333° СГШ; 9.48333° ИГД / 54.13333; 9.48333

Литјенвештет (германски: Lütjenwestedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)