Зефелд (Холштајн)

Координати: 54°1′0″N 9°28′0″E / 54.01667° СГШ; 9.46667° ИГД / 54.01667; 9.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зефелд
Грб на Зефелд
Зефелд (Холштајн) во рамките на Германија
Зефелд (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Катрин Хинриксен
Основни податоци
Површина 6,77 км2
Надм. височина 39 м
Население 345 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25557
Повик. бр. 04872
Портал www.seefeld-holstein.de
Местоположба на Зефелд во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°1′0″N 9°28′0″E / 54.01667° СГШ; 9.46667° ИГД / 54.01667; 9.46667

Зефелд (германски: Seefeld) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)