Остеренфелд

Координати: 54°17′N 9°42′E / 54.283° СГШ; 9.700° ИГД / 54.283; 9.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остеренфелд
Старата железничка станица во Остеренфелд
Старата железничка станица во Остеренфелд
Старата железничка станица во Остеренфелд
Грб на Остеренфелд
Остеренфелд во рамките на Германија
Остеренфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Канал Ајдер
Градоначалник Бернд Зинкнехт
Основни податоци
Површина 17,89 км2
Надм. височина 5 м
Население 5.117 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 286 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24783
Повик. бр. 04331
Портал www.osterrönfeld.de
Местоположба на Остеренфелд во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°17′N 9°42′E / 54.283° СГШ; 9.700° ИГД / 54.283; 9.700

Остеренфелд (германски: Osterrönfeld) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на Килскиот Канал, сместена спроти градот Рендсбург.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Канал Ајдер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]