Кронсхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кронсхаген
Кронсхаген
Кронсхаген
Кронсхаген
Грб на Кронсхаген
Кронсхаген во рамките на Германија
Кронсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Градоначалник Уве Мајстер (независен)
Основни податоци
Површина 5,35 км2
Надм. височина 14 м
Население 11.927 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 2.229 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24119
Повик. бр. 0431
Портал www.kronshagen.de
Местоположба на Кронсхаген во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°20′N 10°5′E / 54.333° СГШ; 10.083° ИГД / 54.333; 10.083Координати: 54°20′N 10°5′E / 54.333° СГШ; 10.083° ИГД / 54.333; 10.083

Кронсхаген (германски: Kronshagen) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 23 километри југоисточно од Екернферде и 3 километри западно од Кил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]