Отендорф (Кил)

Координати: 54°21′0″N 10°3′0″E / 54.35000° СГШ; 10.05000° ИГД / 54.35000; 10.05000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Отендорф
Ам Дорфтич, Отендорф
Ам Дорфтич, Отендорф
Ам Дорфтич, Отендорф
Грб на Отендорф
Отендорф (Кил) во рамките на Германија
Отендорф (Кил)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Ахтервер
Градоначалник Вилхелм Хирш
Основни податоци
Површина 3,55 км2
Надм. височина 10 м
Население 968 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 273 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24107
Повик. бр. 0431
Портал www.amt-achterwehr.de
Местоположба на Отендорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°21′0″N 10°3′0″E / 54.35000° СГШ; 10.05000° ИГД / 54.35000; 10.05000

Отендорф (германски: Ottendorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)