Нојдорф-Борнштајн

Координати: 54°25′N 9°56′E / 54.417° СГШ; 9.933° ИГД / 54.417; 9.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојдорф-Борнштајн
Нојдорф-Борнштајн
Нојдорф-Борнштајн
Нојдорф-Борнштајн
Грб на Нојдорф-Борнштајн
Нојдорф-Борнштајн во рамките на Германија
Нојдорф-Борнштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишер Волд
Градоначалник Биргит Хакман (СДП)
Основни податоци
Површина 14,17 км2
Надм. височина 21 м
Население 1.096 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24214
Повик. бр. 04346
Портал www.amt-daenischer-
wohld.de
Местоположба на Нојдорф-Борнштајн во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°25′N 9°56′E / 54.417° СГШ; 9.933° ИГД / 54.417; 9.933

Нојдорф-Борнштајн (германски: Neudorf-Bornstein) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)