Гозефелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гозефелд
Противпожарна станица во Гозефелд
Противпожарна станица во Гозефелд
Противпожарна станица во Гозефелд
Грб на Гозефелд
Гозефелд во рамките на Германија
Гозефелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Уве Затрип
Основни податоци
Површина 9,81 км2
Надм. височина 0−55 м
Население 731 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24340
Повик. бр. 04351
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Гозефелд во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°26′N 9°49′E / 54.433° СГШ; 9.817° ИГД / 54.433; 9.817Координати: 54°26′N 9°49′E / 54.433° СГШ; 9.817° ИГД / 54.433; 9.817

Гозефелд (германски: Goosefeld) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)