Дамендорф

Координати: 54°25′32″N 9°44′12″E / 54.42556° СГШ; 9.73667° ИГД / 54.42556; 9.73667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамендорф
Куќа во Дамендорф
Куќа во Дамендорф
Куќа во Дамендорф
Грб на Дамендорф
Дамендорф во рамките на Германија
Дамендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Ханс Улрих
Основни податоци
Површина 7,48 км2
Надм. височина 22 м
Население 438 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24361
Повик. бр. 04353
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Дамендорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°25′32″N 9°44′12″E / 54.42556° СГШ; 9.73667° ИГД / 54.42556; 9.73667

Дамендорф (германски: Damendorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)