Шилдорф

Координати: 54°18′0″N 9°44′0″E / 54.30000° СГШ; 9.73333° ИГД / 54.30000; 9.73333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шилдорф
Куќа во Шилдорф
Куќа во Шилдорф
Куќа во Шилдорф
Грб на Шилдорф
Шилдорф во рамките на Германија
Шилдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Канал Ајдер
Градоначалник Хајнке Дезенс (KWS)
Основни податоци
Површина 12,99 км2
Надм. височина 10 м
Население 744 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24790
Повик. бр. 04331
Портал www.amt-
eiderkanal.de
Местоположба на Шилдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°18′0″N 9°44′0″E / 54.30000° СГШ; 9.73333° ИГД / 54.30000; 9.73333

Шилдорф (германски: Schülldorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)