Баргштет (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баргштет
Грб на Баргштет
Баргштет (Холштајн) во рамките на Германија
Баргштет (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Петер Бајорат
Основни податоци
Површина 25,31 км2
Надм. височина 26 м
Население 724 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24793
Повик. бр. 04875, 04392
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Баргштет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°10′N 9°46′E / 54.167° СГШ; 9.767° ИГД / 54.167; 9.767Координати: 54°10′N 9°46′E / 54.167° СГШ; 9.767° ИГД / 54.167; 9.767

Баргштет (германски: Bargstedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)