Боргдорф-Зедорф

Координати: 54°10′N 9°52′E / 54.167° СГШ; 9.867° ИГД / 54.167; 9.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Боргдорф-Зедорф
Споменик во Боргдорф-Зедорф
Споменик во Боргдорф-Зедорф
Споменик во Боргдорф-Зедорф
Грб на Боргдорф-Зедорф
Боргдорф-Зедорф во рамките на Германија
Боргдорф-Зедорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Ахим Треде
Основни податоци
Површина 6,63 км2
Надм. височина 29 м
Население 489 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24589
Повик. бр. 04329
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Боргдорф-Зедорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°10′N 9°52′E / 54.167° СГШ; 9.867° ИГД / 54.167; 9.867

Боргдорф-Зедорф (германски: Borgdorf-Seedorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)