Прејди на содржината

Грос Бухвалд

Координати: 54°10′N 10°4′E / 54.167° СГШ; 10.067° ИГД / 54.167; 10.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Бухвалд
Грос Бухвалд
Грос Бухвалд
Грос Бухвалд
Грб на Грос Бухвалд
Грос Бухвалд во рамките на Германија
Грос Бухвалд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Клаус Гетше-Геце (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,95 км2
Надм. височина 35 м
Население 353 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24582
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Грос Бухвалд во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°10′N 10°4′E / 54.167° СГШ; 10.067° ИГД / 54.167; 10.067

Грос Бухвалд (германски: Groß Buchwald) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)