Јарсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јарсдорф
Јарсдорф во рамките на Германија
Јарсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Клаус Брун
Основни податоци
Површина 8,77 км2
Надм. височина 38 м
Население 224 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04871
Портал www.amt-mittelholstein.de
Местоположба на Јарсдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°4′N 9°38′E / 54.067° СГШ; 9.633° ИГД / 54.067; 9.633Координати: 54°4′N 9°38′E / 54.067° СГШ; 9.633° ИГД / 54.067; 9.633

Јарсдорф (германски: Jahrsdorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)