Денишенхаген

Координати: 54°26′N 10°8′E / 54.433° СГШ; 10.133° ИГД / 54.433; 10.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Денишенхаген
Поглед на црквата во Денишенхаген
Поглед на црквата во Денишенхаген
Поглед на црквата во Денишенхаген
Грб на Денишенхаген
Денишенхаген во рамките на Германија
Денишенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишенхаген
Градоначалник Волфганг Штефен (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,71 км2
Надм. височина 6 м
Население 3.846 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 245 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24229
Повик. бр. 04349
Портал www.amt-daenischenhagen.de
Местоположба на Денишенхаген во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°26′N 10°8′E / 54.433° СГШ; 10.133° ИГД / 54.433; 10.133

Денишенхаген (германски: Dänischenhagen) — општина на полуостровот Денишер Волд во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу брегот на Балтичкото Море, околу 11 километри северно од Кил. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]