Хајнкенборстел

Координати: 54°8′0″N 9°44′59″E / 54.13333° СГШ; 9.74972° ИГД / 54.13333; 9.74972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајнкенборстел
Патоказ на излезот од Хајнкенборстел
Патоказ на излезот од Хајнкенборстел
Патоказ на излезот од Хајнкенборстел
Грб на Хајнкенборстел
Хајнкенборстел во рамките на Германија
Хајнкенборстел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Лиза Хекер
Основни податоци
Површина 7,55 км2
Надм. височина 44 м
Население 137 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04873
Портал www.amt-mittelholstein.de
Местоположба на Хајнкенборстел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°8′0″N 9°44′59″E / 54.13333° СГШ; 9.74972° ИГД / 54.13333; 9.74972

Хајнкенборстел (германски: Heinkenborstel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)