Зеештет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зеештет
Ферибот преку Килскиот Канал кај Зеештет
Ферибот преку Килскиот Канал кај Зеештет
Ферибот преку Килскиот Канал кај Зеештет
Грб на Зеештет
Зеештет во рамките на Германија
Зеештет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Рита Коп
Основни податоци
Површина 15,25 км2
Надм. височина 7 м
Население 840 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24814
Повик. бр. 04357
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Зеештет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°22′N 9°49′E / 54.367° СГШ; 9.817° ИГД / 54.367; 9.817Координати: 54°22′N 9°49′E / 54.367° СГШ; 9.817° ИГД / 54.367; 9.817

Зеештет (германски: Sehestedt; дански: Sehested) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)