Нојвитенбек

Координати: 54°22′0″N 10°01′0″E / 54.36667° СГШ; 10.01667° ИГД / 54.36667; 10.01667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојвитенбек
Замок во Нојвитенбек
Замок во Нојвитенбек
Замок во Нојвитенбек
Грб на Нојвитенбек
Нојвитенбек во рамките на Германија
Нојвитенбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишер Волд
Градоначалник Вилхелм Радбрух
Основни податоци
Површина 13,12 км2
Надм. височина 12 м
Население 1.117 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24214
Повик. бр. 04346, 0431
Портал www.amt-daenischer-
wohld.de
Местоположба на Нојвитенбек во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°22′0″N 10°01′0″E / 54.36667° СГШ; 10.01667° ИГД / 54.36667; 10.01667

Нојвитенбек (германски: Neuwittenbek) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)