Геторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Геторф
Црква во Геторф
Црква во Геторф
Грб на Геторф
Геторф is located in Германија
Геторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишер Волд
Градоначалник Јирген Баш (СДП)
Основни податоци
Површина 9,33 км2
Надм. височина 28 м
Население 7.591 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 814 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24214
Повик. бр. 04346
Портал www.gettorf.de
Местоположба на Геторф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°24′28″N 9°58′27″E / 54.40778° СГШ; 9.97417° ИГД / 54.40778; 9.97417Координати: 54°24′28″N 9°58′27″E / 54.40778° СГШ; 9.97417° ИГД / 54.40778; 9.97417

Геторф (германски: Gettorf; дански: Gettorp) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 12 километри југоисточно од Екернферде и 14 километри северозападно од Кил. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Денишер Волд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]