Грос Витензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Витензе
Поглед на Грос Витензе
Поглед на Грос Витензе
Грб на Грос Витензе
Грос Витензе is located in Германија
Грос Витензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Јохен Арп (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,61 км2
Надм. височина 10 м
Население 1.317 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24361
Повик. бр. 04356
Портал www.gross-wittensee.de
Местоположба на Грос Витензе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°24′23″N 9°46′18″E / 54.40639° СГШ; 9.77167° ИГД / 54.40639; 9.77167Координати: 54°24′23″N 9°46′18″E / 54.40639° СГШ; 9.77167° ИГД / 54.40639; 9.77167

Грос Витензе (германски: Groß Wittensee) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Хитенер Берге.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]