Борнхолт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борнхолт
Грб на Борнхолт
Борнхолт is located in Германија
Борнхолт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Торстен Мартенс
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 21 м
Население 167 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25557
Повик. бр. 04872
Портал www.gemeinde-bornholt.de
Местоположба на Борнхолт во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°6′0″N 9°20′0″E / 54.10000° СГШ; 9.33333° ИГД / 54.10000; 9.33333Координати: 54°6′0″N 9°20′0″E / 54.10000° СГШ; 9.33333° ИГД / 54.10000; 9.33333

Борнхолт (германски: Bornholt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)