Тумби

Координати: 54°34′N 9°55′E / 54.567° СГШ; 9.917° ИГД / 54.567; 9.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумби
Поглед кон Тумби
Поглед кон Тумби
Поглед кон Тумби
Грб на Тумби
Тумби во рамките на Германија
Тумби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Јоахим Зибке
Основни податоци
Површина 27,39 км2
Надм. височина 25 м
Население 374 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24351
Повик. бр. 04352, 04355
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Тумби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°34′N 9°55′E / 54.567° СГШ; 9.917° ИГД / 54.567; 9.917

Тумби (германски: Thumby; дански: Tumby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)