Гнуц

Координати: 54°7′N 9°49′E / 54.117° СГШ; 9.817° ИГД / 54.117; 9.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гнуц
Споменик во Гнуц
Споменик во Гнуц
Споменик во Гнуц
Грб на Гнуц
Гнуц во рамките на Германија
Гнуц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Маркус Меренс
Основни податоци
Површина 22,93 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.182 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24622
Повик. бр. 04392
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Гнуц во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°7′N 9°49′E / 54.117° СГШ; 9.817° ИГД / 54.117; 9.817

Гнуц (германски: Gnutz) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)