Зофинхам

Координати: 54°16′N 9°28′E / 54.267° СГШ; 9.467° ИГД / 54.267; 9.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зофинхам
Улица во Зофинхам
Улица во Зофинхам
Улица во Зофинхам
Грб на Зофинхам
Зофинхам во рамките на Германија
Зофинхам
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Томас Колб
Основни податоци
Површина 5,91 км2
Надм. височина 10 м
Население 297 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24806
Повик. бр. 04335
Портал www.amt-hohner-
harde.de
Местоположба на Зофинхам во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°16′N 9°28′E / 54.267° СГШ; 9.467° ИГД / 54.267; 9.467

Зофинхам (германски: Sophienhamm) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)