Раде кај Рендсбург

Координати: 54°20′0″N 9°45′0″E / 54.33333° СГШ; 9.75000° ИГД / 54.33333; 9.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Раде кај Рендсбург
Мост во близина на Раде
Мост во близина на Раде
Мост во близина на Раде
Грб на Раде кај Рендсбург
Раде кај Рендсбург во рамките на Германија
Раде кај Рендсбург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Канал Ајдер
Градоначалник Ханс Штефан Литје
Основни податоци
Површина 6,52 км2
Надм. височина 15 м
Население 211 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24790
Повик. бр. 04331
Портал www.amt-
eiderkanal.de
Местоположба на Раде кај Рендсбург во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°20′0″N 9°45′0″E / 54.33333° СГШ; 9.75000° ИГД / 54.33333; 9.75000

Раде кај Рендсбург (германски: Rade bei Rendsburg) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)