Таден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таден
Поток во близина на Таден
Поток во близина на Таден
Грб на Таден
Таден is located in Германија
Таден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Клаус-Хајнрих Бинц
Основни податоци
Површина 12,01 км2
Надм. височина 22 м
Население 236 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25557
Повик. бр. 04872
Портал www.gemeinde-thaden.de
Местоположба на Таден во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°6′19″N 9°25′25″E / 54.10528° СГШ; 9.42361° ИГД / 54.10528; 9.42361Координати: 54°6′19″N 9°25′25″E / 54.10528° СГШ; 9.42361° ИГД / 54.10528; 9.42361

Таден (германски: Thaden) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)