Ајзендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајзендорф
Грб на Ајзендорф
Ајзендорф is located in Германија
Ајзендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Бернд Ирпс
Основни податоци
Површина 5,49 км2
Надм. височина 27 м
Население 282 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24589
Повик. бр. 04392
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Ајзендорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°12′N 9°52′E / 54.200° СГШ; 9.867° ИГД / 54.200; 9.867Координати: 54°12′N 9°52′E / 54.200° СГШ; 9.867° ИГД / 54.200; 9.867

Ајзендорф (германски: Eisendorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)