Аукруг

Координати: 54°4′N 9°46′E / 54.067° СГШ; 9.767° ИГД / 54.067; 9.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аукруг
Црква во Аукруг
Црква во Аукруг
Црква во Аукруг
Грб на Аукруг
Аукруг во рамките на Германија
Аукруг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Нилс Кунке (ДХС)
Основни податоци
Површина 49,9 км2
Надм. височина 20 м
Население 3.854 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24613
Повик. бр. 04873
Портал www.aukrug.de
Местоположба на Аукруг во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°4′N 9°46′E / 54.067° СГШ; 9.767° ИГД / 54.067; 9.767

Аукруг (германски: Aukrug) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 13 километри западно од Нојминстер и 35 километри југозападно од Кил.

Општината претставувала седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]