Аукруг (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на канцеларијата на Аукруг

Аукруг (германски: Aukrug) — поранешна општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Аукруг. Била распуштена на 1 јануари 2012 година.

Општинската заедница Аукруг се состои од следниве општини:

  1. Арпсдорф
  2. Аукруг
  3. Ендорф
  4. Паденштет

Координати: 54°04′01″ N; 9°46′01″ E / 54.067° СГШ; 9.767° ИГД / 54.067; 9.767