Прејди на содржината

Вестензе

Координати: 54°16′N 9°54′E / 54.267° СГШ; 9.900° ИГД / 54.267; 9.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестензе
Црква во Вестензе
Црква во Вестензе
Црква во Вестензе
Грб на Вестензе
Вестензе во рамките на Германија
Вестензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Ахтервер
Градоначалник Адолф Диберн
Основни податоци
Површина 40,47 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.543 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24259
Повик. бр. 04305
Портал www.amtachterwehr.de
Местоположба на Вестензе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°16′N 9°54′E / 54.267° СГШ; 9.900° ИГД / 54.267; 9.900

Вестензе (германски: Westensee) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)