Козел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Козел
Црква Св. Лаврентиј
Црква Св. Лаврентиј
Црква Св. Лаврентиј
Грб на Козел
Козел во рамките на Германија
Козел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Јохен Грефе (ДХС)
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 9 м
Население 1.422 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24354
Повик. бр. 04354
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Козел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°30′26″N 9°45′24″E / 54.50722° СГШ; 9.75667° ИГД / 54.50722; 9.75667Координати: 54°30′26″N 9°45′24″E / 54.50722° СГШ; 9.75667° ИГД / 54.50722; 9.75667

Козел (германски: Kosel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)